SZKOLNA ORGANIZACJA SKO

— ROK SZKOLNY 2021/2022
W SZKOLNEJ KASIE OSZCZĘDNOŚCI GROSIK

W roku szkolnym 2020/2021 działalność SKO ,,Grosik” została zawieszona.
                                                                                     Opiekun SKO ,,Grosik” Anna Nierubliszewska

Opiekun organizacji   -  Pani Anna Nierubliszewska

Z A R Z Ą D

Przewodniczący  -
Zastępca  -
Skarbnik  -
Sekretarz  -
Kronikarz -

" Kto oszczędzać będzie chciał… - zawsze kasę bedzie miał !

W naszej szkole Szkolna Kasa Oszczędności „Grosik” działa od 9 października 2001 r. pod patronatem Banku Spółdzielczego w Żytnie O/ w Kobielach Wielkich i czujnym okiem opiekuna Pani Anny Nierubliszewskiej.

SKO z każdym rokiem, aż do konieczności zawieszenia z powodu pandemii, cieszyło się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród najmłodszych uczniów. Wszyscy uczniowie, którzy chcieli oszczędzać pieniądze, otrzymywali książeczki i wpłacali gotówkę do wychowawcy. W banku reprezentantem dzieci był opiekun SKO.

Zadaniem SKO było wyrobienie u uczniów nawyku oszczędzania, wdrażanie do prowadzenia umiejętnej gospodarki funduszami własnymi, społecznymi oraz wpajanie poszanowania mienia społecznego, wyrobienie nawyku systematyczności i trwałości w gromadzeniu wkładów.

Ponadto członkowie Szkolnej Kasy Oszczędnościowej brali czynny udział w wielu konkursach.

Główną ideą Szkolnej Kasy Oszczędności było popularyzowanie wśród uczniów powszechnego oszczędzania, wyrobianie w nich nawyku świadomego oszczędzania i wyzwolanie inicjatywy i pomysłowości w samodzielnym zdobywaniu funduszy. Uczniowie dokonywali indywidualnych wpłat na książeczki SKO oraz brali udział w akcjach organizowanych przez Szkolną Kasę Oszczędności.

Uczniowie oszczędzając pieniądze indywidualnie i klasowo - zbierali fundusze na wycieczki i imprezy klasowe.

CELE SZKOLNEJ KASY OSZCZĘDNOŚCI:

- Wyrobienie nawyku świadomego i systematycznego oszczędzania.

-  Racjonalne gospodarowanie posiadanymi środkami finansowymi.

-  Celowe ich wykorzystanie.

-  Podejmowanie inicjatyw zmierzających do ochrony naturalnego środowiska.

- Rozbudzanie pomysłowości i przedsiębiorczości w pozyskiwaniu źródeł dochodu.

-  Popularyzacja wiedzy ekonomicznej.

- Zapoznawanie uczniów z działalnością Banku Spółdzielczego w Kobielach Wielkich.

-  Przygotowanie do korzystania z usług bankowych.

-  Kształtowanie umiejętności szanowania pieniądza.

-  Integrowanie zespołów klasowych i społeczności szkolnej w różnego rodzaju akcjach.

PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW

1. Opracowanie Planu Pracy SKO na dany rok szkolny.

2. Opracowanie Regulaminu Działania Szkolnej Kasy Oszczędności SKO.

3. Organizowanie i przeprowadzanie konkursu „Mistrzowie Oszczędzania”

FORMY PRACY Z UCZNIEM:

- Wydawanie książeczek i kart SKO oraz prowadzenie ewidencji.

- Dokonywanie wpłat i wypłat na książeczki SKO.

- Organizowanie i przeprowadzanie konkursów.

- Komponowanie szaty graficznej gabloty szkolnej SKO i umieszczanie aktualnych informacji o działalności.

- Wykonywanie comiesięcznych zestawień.

- Wyszukiwanie informacji w Internecie i innych źródłach.

PLANOWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW:

Uczeń:

- zdobywa wiedzę o bankowości,

- uczy się przedsiębiorczości,

- bierze udział w konkursach,

- dokonuje selekcji zgromadzonych materiałów,

- potrafi wykonać zestawienia wykorzystując komputer,

- znajduje w Internecie lub w innych źródłach informacje na temat bankowości, historii pieniądza i inne.

Zachęcamy uczniów do oszczędzania
oraz do udziału w konkursach plastycznych i literackich
warto - przekonaj się sam !!!