Szkolna Kasa Oszczędności „Grosik”

Opiekun organizacji   -  Pani Anna Nierubliszewska

Z A R Z Ą D
Przewodniczący  - Natalia Gorzędowska
Zastępca  - Amelia Groszek
Skarbnik  - Krystian Kaliściak
Sekretarz  - Katarzyna Kaczmarek
Kronikarz - Bartosz Pluta

" Kto oszczędzać będzie chciał…
  - zawsze kasę będzie miał!!!  ”

W naszej szkole Szkolna Kasa Oszczędności „Grosik” wznowiła swą działalność 9 października 2001 r. pod patronatem Banku Spółdzielczego w Żytnie O/ w Kobielach Wielkich. Opiekunem tej organizacji jest Pani Anna Nierubliszewska.

SKO z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród najmłodszych uczniów. W ubiegłym roku zgromadziła 107 członków. Wszyscy uczniowie, którzy chcą oszczędzać pieniądze, otrzymują książeczki i wpłacają gotówkę do wychowawcy. W banku reprezentantem dzieci jest opiekun SKO.

Zadaniem SKO jest wyrobienie u uczniów nawyku oszczędzania, wdrażanie do prowadzenia umiejętnej gospodarki funduszami własnymi, społecznymi oraz wpajanie poszanowania mienia społecznego, wyrobienie nawyku systematyczności i trwałości w gromadzeniu wkładów.

W ciągu całego roku szkolnego członkowie Szkolnej Kasy Oszczędnościowej mogą brać czynny udział w wielu konkursach organizowanych przez opiekuna. Są to między innymi:

- konkurs na Mistrza oszczędzania
- konkursy plastyczne
- konkursy wiedzowe
- konkursy literackie i wiele innych.

Główną ideą Szkolnej Kasy Oszczędności jest popularyzowanie wśród uczniów powszechnego oszczędzania, wyrobianie w nich nawyku świadomego oszczędzania i wyzwolanie inicjatywy i pomysłowości w samodzielnym zdobywaniu funduszy. Uczniowie dokonują indywidualnych wpłat na książeczki SKO oraz biorą udział w akcjach organizowanych przez Szkolną Kasę Oszczędności.

Uczniowie oszczędzają pieniądze indywidualnie i klasowo - zbierając fundusze na wycieczki i imprezy klasowe.

CELE SZKOLNEJ KASY OSZCZĘDNOŚCI:

- Wyrobienie nawyku świadomego i systematycznego oszczędzania.

-  Racjonalne gospodarowanie posiadanymi środkami finansowymi.

-  Celowe ich wykorzystanie.

-  Podejmowanie inicjatyw zmierzających do ochrony naturalnego środowiska.

- Rozbudzanie pomysłowości i przedsiębiorczości w pozyskiwaniu źródeł dochodu.

-  Popularyzacja wiedzy ekonomicznej.

- Zapoznawanie uczniów z działalnością Banku Spółdzielczego w Kobielach Wielkich.

-  Przygotowanie do korzystania z usług bankowych.

-  Kształtowanie umiejętności szanowania pieniądza.

-  Integrowanie zespołów klasowych i społeczności szkolnej w różnego rodzaju akcjach.

PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW

1. Opracowanie Planu Pracy SKO na dany rok szkolny.

2. Opracowanie Regulaminu Działania Szkolnej Kasy Oszczędności SKO.

3. Organizowanie i przeprowadzanie konkursu „Mistrzowie Oszczędzania w roku szkolnym 2019/2020”

FORMY PRACY Z UCZNIEM:

- Wydawanie książeczek i kart SKO oraz prowadzenie ewidencji.

- Dokonywanie wpłat i wypłat na książeczki SKO.

- Organizowanie i przeprowadzanie konkursów.

- Komponowanie szaty graficznej gabloty szkolnej SKO i umieszczanie aktualnych informacji o działalności.

- Wykonywanie comiesięcznych zestawień.

- Wyszukiwanie informacji w Internecie i innych źródłach.

PLANOWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW:

Uczeń:

- zdobywa wiedzę o bankowości,

- uczy się przedsiębiorczości,

- bierze udział w konkursach,

- dokonuje selekcji zgromadzonych materiałów,

- potrafi wykonać zestawienia wykorzystując komputer,

- znajduje w Internecie lub w innych źródłach informacje na temat bankowości, historii pieniądza i inne.

Zachęcamy uczniów do oszczędzania
oraz do udziału w konkursach plastycznych i literackich
warto - przekonaj się sam !!!