Publiczna Szkoła Podstawowa im. Władysława Stanisława Reymonta w Kobielach Wielkich

22 kwietnia 2024 Dzień Ziemi – otwarcie punktu dydaktycznego „Zielony Ekozakątek”

,, Mamy tylko jedną Ziemię,
a jej przyszłość zależy od każdego,
na pozór niewielkiego, ludzkiego działania,
zależy od każdego z nas”
Florian Plit

W dniu 22.04.24, w Międzynarodowym Dniu Ziemi, odbyło się uroczyste otwarcie i przekazanie do użytku punktu dydaktycznego o nazwie „Zielony Ekozakątek”. Inwestycja była sfinansowana z środków WFOŚiGW w Łodzi 56 220,00zł oraz przez Gminę Kobiele Wielkie w kwocie 4000zł za co serdecznie dziękujemy. Pomysłodawcą  i realizatorem były: Pani Alicja Wyrfel- Grzegorczyk i Pani Gabriela Marciniak, koordynatorem Pani Katarzyna Fałda, a wykonawcami altany Pan A. Spruch i Pan J. Bugla. 
Podczas otwarcia dokonano uroczyste przecięcie wstęgi, odśpiewany został przez uczniów klas IVa i IVb "Hymn Ekozakątka", a następnie przeprowadzona została, dla zgromadzonych gości i przedstawicieli społeczności szkolnej, pokazowa lekcja w klasie IIIB przez Panią Annę Nierubliszewską. Przedstawiciele klasy VIa odczytali informacje o Dniu Ziemi i dokonano rozstrzygnięcia konkursu plastycznego "Nasza Planeta Ziemia"

      "Zielony Ekozakątek" pozwoli rozwijać wśród uczniach poczucie odpowiedzialności za środowisko i będzie kształtował postawy przyjazne przyrodzie. Aby ziściły się marzenia o czystym powietrzu, pięknych krajobrazach oraz zachowaniu dóbr matki natury dla przyszłych pokoleń, należy dbać o edukację ekologiczną dzieci i młodzieży.
Punkt dydaktyczny podzielony został na kilka elementów tematycznych, które przenikają się i tworzą zwartą całość.
W części LEŚNEJ umieszczona została gra typu światowid o tematyce "Grzyby", Tablice edukacyjne: o zwierzętach i ich tropach, budowie warstwowej lasu i rozpoznawaniu drzew, a także nasadzenia z drzew liściastych i iglastych, a wśród nich zamieszczono budki lęgowe, karmniki dla ptaków.
W drugiej części - EKOLOGICZNEJ umieszczone zostały kosze do segregacji odpadów, tablice edukacyjne dotyczące m.in. odpadów, zanieczyszczeń i ochrony przyrody.
Wśród nasadzeń zostały umieszczone ławeczki zewnętrzne, gdzie można usiąść i obserwować otaczającą przyrodę.
Punkt dydaktyczny został wyposażony ponadto w drobny sprzęt ogrodniczy niezbędny do pielęgnacji nasadzeń oraz tematyczne pomoce dydaktyczne m.in. tablice magnetyczne, interaktywną tablice śpiewającą - Ptasie radio czy teczki wiedzy dotyczące rozpoznawania drzew i krzewów. Przyciągającym wzrok elementem zakątka jest przepiękna altana wyposażona w ławki i stoliki oraz tablicę kredową, w której będą mogły odbywać się zajęcia edukacyjne, pozalekcyjne o tematyce ekologicznej, jak również konkursy, przedstawienia oraz akcje szkolne.
Nauczyciele zyskali olbrzymie możliwości prowadzenia zajęć, które wzbogacą wiedzę, ale też rozwiną zainteresowania dzieci.

,, Nadszedł czas, aby zrozumieć,
że przyroda bez człowieka będzie istniała,
ale człowiek bez przyrody nie”
Arystotelesa

      Międzynarodowy Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w dniu 22 kwietnia w celu promowania ochrony środowiska, zwiększenia świadomości ekologicznej, budowania wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę oraz inspirowania do życia w zgodzie z naturą.
Pierwszy Dzień Ziemi obchodzony był 22 kwietnia 1970 roku z inicjatywy amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Bezpośrednim impulsem do jego ustanowienia była katastrofa ekologiczna u wybrzeży Stanów Zjednoczonych w 1969 roku. Z uszkodzonej platformy wiertniczej do oceanu wyciekło kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy zwierząt morskich i skażenia środowiska na wiele lat. Tragedia stała się bodźcem dla zmian. Dzień Ziemi nie tylko zapoczątkował globalne święto, ale również przyczynił się do powstania amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska oraz licznych zmian prawnych nastawionych na ochronę naturalnych zasobów i walkę z postępującymi zmianami klimatu.
W latach 90 tych Dzień Ziemi zyskał charakter globalny. Szczególną popularnością cieszy się w szkołach, gdzie dzieci i młodzież biorą udział w zajęciach poświęconych ekologii i ochronie środowiska. 
Tegorocznym hasłem obchodów  jest „Planeta kontra tworzywa sztuczne”.