Zwolnienia z wychowania fizycznego

Załącznik nr 1 - Opinia lekarska - plik do pobrania
Załącznik nr 3 - Wniosek - plik do pobrania

Załącznik nr 4 - Prośba - plik do pobrania

1.Decyzję o zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego lub zwolnieniu z wykonywania niektórych ćwiczeń na zajęciach wychowania fizycznego podejmuje Dyrektor Szkoły, na wniosek rodziców/opiekunów prawnych ucznia (załącznik nr 3) oraz na podstawie opinii lekarza o braku możliwości lub ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w zajęciach wychowania fizycznego, na czas określony przez lekarza w opinii.
2. Opinię lekarską (załącznik nr 1) składa uczeń lub jego rodzic do Dyrektora Szkoły:
a) w przypadku zwolnienia dotyczącego I półrocza danego roku szkolnego - do dnia 30 września,
b) w przypadku zwolnienia dotyczącego II półrocza danego roku szkolnego – do 28 (29) lutego.
3. W przypadku zdarzeń losowych zaistniałych w ciągu roku szkolnego uczeń lub jego rodzic przedkłada opinię lekarską do Dyrektora Szkoły poza
ustalonymi wyżej terminami, jednak nie później niż 2 tygodnie od daty zdarzenia losowego.
4. W uzasadnionych przypadkach, Dyrektor Szkoły na podstawie opinii lekarza może zwolnić ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych, wskazanych przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
5. W uzasadnionych przypadkach, Dyrektor Szkoły może zwolnić ucznia z realizacji zajęć wychowania fizycznego na podstawie opinii lekarza o braku możliwości uczestniczenia ucznia w zajęciach wychowania fizycznego, na czas określony w tej opinii.
6. W wyjątkowych sytuacjach rodzice mogą jednorazowo zwolnić ucznia z uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego poprzez złożenie umotywowanego usprawiedliwienia do nauczyciela wychowania fizycznego, jednakże czas zwolnienia wnioskowany przez rodziców nie może być dłuższy niż jeden tydzień.
7. O zwolnienie ucznia z zajęć wychowania fizycznego trwające dłużej niż jeden tydzień lub zwolnienie z wykonywania określonych ćwiczeń wskazanych przez lekarza występują rodzice ucznia. W tym celu rodzice składają w sekretariacie wniosek do Dyrektora Szkoły (załącznik nr 3), do którego załączają opinię lekarską (załącznik nr 1).
8. Na podstawie opinii lekarskiej Dyrektor Szkoły wydaje decyzję (załącznik nr 2) w terminie 7 dni roboczych od daty wpływu podania, stanowiącą podstawę do zwolnienia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń lub z realizacji zajęć wychowania fizycznego na czas określony w opinii.
9. O zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego poinformowany zostaje nauczyciel prowadzący zajęcia oraz wychowawca ucznia. Fakt przyjęcia informacji do wiadomości nauczyciele potwierdzają podpisem złożonym na decyzji (załącznik nr 2).
10. Jeżeli uczeń uzyskuje zwolnienie w trakcie roku szkolnego, ale są podstawy do wystawienia oceny klasyfikacyjnej, to uczeń podlega klasyfikacji z wychowania fizycznego.
11. W przypadku zwolnienia ucznia z realizacji zajęć wychowania fizycznego przez całe półrocze lub rok szkolny w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony/zwolniona".
12. Uczeń zwolniony z realizacji zajęć wychowania fizycznego ma obowiązek być obecnym na tych zajęciach. W szczególnych przypadkach, gdy lekcje te są pierwszymi lub ostatnimi zajęciami w danym dniu, uczeń może być zwolniony z tego obowiązku na podstawie pisemnego oświadczenia rodziców (załącznik nr 4), po uzyskaniu zgody Dyrektora Szkoły. O tym fakcie informowani są nauczyciel wychowania fizycznego oraz wychowawca klasy.
13. Uczeń zwalniany z zajęć wychowania fizycznego do domu ma odznaczone w dzienniku nieobecności usprawiedliwione.