Władysław Stanisław Reymont (DW)

5 grudnia minęła kolejna rocznica śmierci naszego patrona szkoły. W tym dniu uczniowie i działacze Samorządu Uczniowskiego uczcili pamięć naszego wybitnego noblisty odpalając znicze pod pomnikiem Władysława Stanisława Reymonta w Kobielach Wielkich. Poniżej zamieszczamy krótki zarys historyczny pisarza.

Polski pisarz, noblista. Urodzony 7 maja 1867 roku we wsi Kobiele Wielkie jako syn organisty (wł. nazwisko Rejment). Dzieciństwo spędza w miejscowości Tuszyn. Od 1880 roku przebywa w Warszawie pracując jako uczeń krawiecki (później czeladnik). Kończy Warszawską Szkołę Niedzielno-Rzemieślniczą.

W latach 1884-1887 Reymont pracuje jako aktor w wędrownych trupach artystycznych. Od 1888 roku zajmuje stanowisko starszego robotnika na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Po 1893 roku przenosi się do Warszawy, gdzie poświęca się całkowicie pracy twórczej. Zyskuje rozgłos jako utalentowany korespondent i współpracownik „Tygodnika Ilustrowanego”
(zwł. reportaż „Pielgrzymka do Jasnej Góry”).

Od 1895 roku rozpoczyna się okres podróży pisarza. Reymont zwiedza m.in. Berlin, Paryż
i Londyn. Przez krótki czasu przebywa także w Łodzi. W 1900 roku pisarz doznaje trwałej kontuzji (wypadek kolejowy). Dwa lata później bierze ślub z Amelią Szabłowską i wyjeżdża do Francji, gdzie powstają „Chłopi”. Po powrocie do kraju mieszka w Warszawie, gdzie jest świadkiem m.in. rewolucji (1905) i I wojny światowej. Na krótko wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych.

W 1920 roku pisarz dokonuje zakupu majątku w Kołaczkowie, niedaleko Wrześni. Cztery lata później otrzymuje literacką Nagrodę Nobla za powieść „Chłopi” (1924).

Pisarz umiera 5 grudnia 1925 roku w Warszawie. Jego ciało zostaje pochowane na Powązkach (serce wmurowano w filar kościoła pod wezwaniem Św. Krzyża).

Najważniejsze dzieła Władysława Reymonta

1895 – „Pielgrzymka do Jasnej Góry” (reportaż)
1896 – „Komediantka”
1897 – „Fermenty”, „Spotkanie” (zbiór nowel)