Kto czyta, nie błądzi - realizacja projektu czytelniczego w kl. IIA (HG)

Projekt był realizowany od września 2022r. do grudnia 2022r. W realizacji projektu uczestniczyło 14 uczniów klasy II A. Realizacja klasowego projektu czytelniczego pt. "Kto czyta, nie błądzi", wynikała z wdrożonego w naszej szkole projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Cele projektu:

Propagowanie czytelnictwa i zachęcanie dzieci do częstego sięgania po wartościowe dzieła literatury polskiej i światowej.

- Rozbudzenie zainteresowań czytelniczych

- Wzbogacenie słownictwa, wiedzy ogólnej

- Wyrabianie nawyku korzystania z bogactwa literatury pięknej

- Rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności ekspresyjnego wyrażania własnych przeżyć

- Rozwijanie twórczości literackiej i plastycznej

- Kształtowanie zmiany postaw i nastawień do czytania, wyrobienie nawyku częstego sięgania po książkę.

W ramach realizacji projektu zorganizowano kącik czytelniczy, z którego uczniowie korzystali podczas przerw. Dzieci prowadziły zeszyty przeczytanych książek. Wykonywali również prace plastyczne ,, Mój ulubiony bohater literacki". Prowadzone były zajęcia edukacyjne podczas, których dzieci słuchały i czytały fragmenty prozy, bajki, wiersze. Dzieci odgrywały scenki teatralne na podstawie przeczytanych tekstów literackich. Zorganizowano wystawę prac plastycznych dzieci. Uczniowie brali udział w quizie. Odbywało się wspólne czytanie raz w tygodniu nauczyciel lub uczeń głośno czytał w klasie przez 10 minut wybraną przez dzieci książkę. Organizowano wystawki poświęcone wybranym pozycjom i twórcom literatury dziecięcej.                                                                                                                                                                                                                   Uczniowie odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Kobielach Wielkich. Głównym celem tej wizyty była realizacja projektu czytelniczego ,,Kto czyta, nie błądzi ". Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przeglądali książki oraz rozwiązywali zagadki związane z postaciami z bajek i baśni. Spotkanie w bibliotece nie obyło się także bez głośnego czytania książek przez panie bibliotekarki oraz dzieci. Dużo radości sprawiła dzieciom praca plastyczna - ozdabianie domku Baby Jagi oraz choinki słodkościami. Każdy uczeń wyszedł z biblioteki z zakładką do książki i uśmiechem na twarzy.

01.12. 2022r. odbyło się podsumowanie projektu i prezentacja przedstawienia pod tytułem  ,, Zielony Kapturek” . Przedstawienie zostało zrealizowane we współpracy z Oddziałem Przedszkolnym B. Dzieci z tego oddziału wcieliły się w role bohaterów bajki. Uczniowie klasy II A pełnili rolę lektorów czytających poszczególne kwestie postaci.

Podczas realizacji projektu rozbudzano zainteresowania czytelnicze, wzbogacano słownictwo. Wyrabiano nawyk korzystania z bogactwa literatury pięknej, rozwijano wyobraźnię oraz umiejętność ekspresyjnego wyrażania własnych przeżyć. Wyrabiano nawyk częstego sięgania po książkę. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie rozwinęli kluczowe umiejętności związane z realizowanym projektem. Wielu uczniów usprawniło technikę czytania. Nauczyli się współpracować z innymi.