Ogólnopolski projekt „BohaterON w Twojej szkole” (AS)

W dniach 13 października do 29 listopada 2022 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Kobielach Wielkich były realizowane zadania wynikające z ogólnopolskiego projektu „BohaterON w Twojej szkole”. Koordynatorem i realizatorem akcji została p. Angelika Studniarek

Projekt realizowany jest od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacjie: Fundację Rosa, Fundację Sensoria oraz Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć - Edukacja - Pomoc.

W ubiegłym roku szkolnym w projekcie brała udział cala społeczność uczniowska, stąd w tym roku szkolnym w zajęciach prowadzonych przy wykorzystaniu otrzymanych materiałów, uczestniczyły tylko oddziały przedszkolne oraz klasy IV i VII. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem oglądali materiały filmowe oraz wysłuchali słuchowiska. W trakcie zajęć wielu uczniów wykazało się wiedzą z zakresu II wojny światowej. Nawet tym najmłodszym dziadkowie i pradziadkowie opowiadali o czasie wojny. Dlatego podejmowana tematyka była dla uczniów okazją do poszerzania wiedzy i zadawania wielu pytań dotyczących bohaterów biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Młodsze dzieci wykonywały prace plastyczne, korzystając z pomysłów zaczerpniętych z obejrzanego filmu. Duże wrażenie wywarło na uczniach słuchowisko "Mały roznosiciel nadziei". Okazało się, że większość z nich ma po raz pierwszy do czynienia z taką formą przekazu. Ich refleksje i odbiór wskazywały na głębokie przeżywanie losów głównego bohatera. Najstarsze klasy z dużym zaangażowaniem przygotowywały plakaty dotyczące najważniejszych kwestii powstania.

Najmłodsze oddziały przedszkolne z właściwą sobie dziecięcą ciekawością dopytywały o losy Powstańców i cieszyły się, że obecnie w naszym kraju panuje pokój. Ze wsparciem nauczycieli dzieci wykonały myszki, które odgrywały później króciutkie dramy.

Dopracowane materiały i scenariusze zajęć pozwoliły nauczycielowi, w sposób interesujący dla każdego etapu szkolnego, przeprowadzić zajęcia.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje akcji i jesteśmy bardzo dumni z ducha patriotyzmu, który prowadził bohaterów czasów wojny