Projekt edukacyjny pozaszkolny - Europejskiego Tygodnia Kodowania - CodeWeek 2022

"Zachwyć się programowaniem!” pod tym hasłem nasza szkoła wzięła udział w akcji  "CodeWeek" w tym roku szkolnym.

CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja dedykowana jest wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. Organizatorami wydarzenia jest międzynarodowa społeczność wolontariuszy, a jej filarem są ambasadorzy – nauczyciele prowadzący  i przedstawiciele ministerstw edukacji krajów UE i Bałkanów Zachodnich – koordynatorzy edukacyjni. Inicjatywa realizowana przez wolontariuszy wspierana jest przez Komisję Europejską.

Koordynatorem wydarzenia była pani Agnieszka Zięba, która dokonała jego zgłoszenia i podsumowania w formie raportu.

W akcję zaangażowanych było 6 nauczycieli z naszej szkoły i przedszkola oraz 194 uczniów:  Agnieszka Zięba, Małgorzata Pobacha, Angelika Studniarek  z uczniami klas I-VIII oraz Anna Cichońska z gr OPB, Agnieszka Kulka z gr OPC, Żaneta Trzeciak z gr ZWP.

W okresie  od 08.10 do 23.10.2022  przeprowadzono zajęcia dla uczniów i dzieci z oddziałów przedszkolnych z kodowania, programowania, robotyki, algorytmiki - promując umiejętności cyfrowe. Działania te przeprowadzono w ramach zajęć komputerowych, lekcji informatyki,  zajęć kompensacyjno-korekcyjnych i wychowania przedszkolnego. Podczas spotkań podjęte zostały rozmowy kierowane, projekcje fragmentów filmów, gry, zabawy, „wyzwania” dostępne w zasobach internetowych związane z programowaniem, kodowaniem oraz rozwijające kreatywność, logiczne myślenie, spostrzegawczość i uwagę.  Uczniowie sterowali robotami po wyznaczonych trasach i w labiryntach.  Odkodowywali zaszyfrowane wiadomości. Programowali w Scratch, z Anną i Elsy w krainie lodu, odbyli podróż przez Minecraft z kodem. Niektóre z podejmowanych zadań miały algorytmiczny schemat postępowania (krok po kroku) – wymagały odpowiedniego podejścia i myślenia. Udział w projekcie wpływa na rozwijanie u uczniów umiejętności informatycznych i cyfrowych przydatnych w dalszej edukacji.

W podziękowaniu za podjęte działania otrzymaliśmy Certyfikaty, których zdjęcia zostały zamieszczone na stronie szkoły w zakładce osiągnięcia