Publiczna Szkoła Podstawowa im. Władysława Stanisława Reymonta w Kobielach Wielkich

wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych na rok szkolny 2020/2021, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.

Zarządzenie nr 118/2020 Łódzkiego Kuratora Oświaty

Znak pisma: ŁKO.WNP.110z.118.2020.JO

Zarządzenie nr 118/2020 Łódzkiego Kuratora Oświaty z dnia 16 listopada 2020 r. w sprawie wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych na rok szkolny 2020/2021, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.

Na podstawie art. 148 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 i 1378), zarządza się, co następuje:

§ 1

  1. Ustala się wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez Łódzkiego Kuratora Oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2021/2022 w województwie łódzkim, które mogą być wymieniane na świadectwie ukończenia szkoły.
  2. W przypadku uzyskania przez ucznia miejsca uznanego za wysokie w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, nieumieszczonych w treści niniejszego zarządzenia, dyrektor szkoły dokonuje analizy regulaminu tych zawodów (określając zajęte miejsce lub uzyskany tytuł na danym szczeblu) i na tej podstawie podejmuje decyzję o dokonaniu wpisu na świadectwie ukończenia szkoły.

§ 2

  1. Ustala się wykaz ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych, organizowanych przez komitety główne konkursów i olimpiad:

1)             Olimpiada Literatury i Języka Polskiego dla szkół podstawowych,

2)             Olimpiada Języka Angielskiego Juniorów,

3)             Olimpiada Matematyczna Juniorów,

4)             Olimpiada Historyczna Juniorów,

5)             Olimpiada Informatyczna Juniorów.

Na świadectwie może być wymienione uzyskanie tytułu laureata lub finalisty wymienionych powyżej olimpiad przedmiotowych.

  1. Ustala się wykaz wojewódzkich konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych, organizowanych przez Łódzkiego Kuratora Oświaty lub kuratorów oświaty w innych województwach, w których osiągnięcia kandydatów są uwzględniane w procesie rekrutacji, w zakresie następujących przedmiotów:

1)             języka polskiego,

2)             języka angielskiego,

3)             języka francuskiego,

4)             języka niemieckiego,

5)             historii,

6)             matematyki,

7)             biologii,

8)             geografii,

9)             fizyki,

10)          chemii.

Na świadectwie może być wymienione uzyskanie tytułu laureata lub finalisty wymienionych powyżej konkursów przedmiotowych.

  1. Ustala się wykaz konkursów o zasięgu ponadwojewódzkim, organizowanych przez komitety główne olimpiad oraz organizowanych lub współorganizowanych przez Łódzkiego Kuratora Oświaty na podstawie zawartych porozumień z kuratorami oświaty w innych województwach, w których osiągnięcia kandydatów są uwzględniane w procesie rekrutacji:

1)             XXVI Ogólnopolski Konkurs Historyczny im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy”,

2)             Ogólnopolski konkurs języka niemieckiego „Lust auf Lesen?”,

3)             V Ogólnopolski Konkurs „Bliżej pszczół”.

Na świadectwie może być wymienione uzyskanie tytułu laureata lub finalisty wymienionych powyżej konkursów o zasięgu ponadwojewódzkim.

  1. Ustala się wykaz wojewódzkich konkursów tematycznych i interdyscyplinarnych, organizowanych lub współorganizowanych przez Łódzkiego Kuratora Oświaty oraz poszczególne komitety konkursów:

1)             Ogólnopolski Tematyczny Konkurs Informatyczny „Infosukces – poziom podstawowy”,

2)             Wojewódzki Tematyczny Konkurs Fizyczny „Fascynująca fizyka – poziom podstawowy”,

3)             Wojewódzki Tematyczny Konkurs Fizyczny „Piękne  doświadczenie, Fascynujące wyjaśnienie – poziom podstawowy”,

4)             Wojewódzki Tematyczny Konkurs Historyczno-Religijny „Nasze Dziedzictwo”.

5)             Wojewódzki Interdyscyplinarny Konkurs Internetowy „First Step To Success”

6)             Wojewódzki Interdyscyplinarny Konkurs Filozofii Klasycznej „W poszukiwaniu prawdy o człowieku”,

7)             Wojewódzki Interdyscyplinarny Konkurs Ekologiczno-Regionalny

8)             Wojewódzki Interdyscyplinarny Konkurs wiedzy o filmie i mediach „Filmowe Łódzkie – Filmowe Regiony Polski”,

9)             Wojewódzki Interdyscyplinarny Konkurs Pieśni i Piosenek Patriotycznych „Na Biało-Czerwoną Nutę”.

Na świadectwie może być wymienione uzyskanie tytułu laureata lub finalisty wymienionych powyżej konkursów tematycznych  lub interdyscyplinarnych o zasięgu wojewódzkim. W zapisach nie powiela się sukcesów uzyskanych w tym samym konkursie na różnych jego szczeblach.

  1. Ustala się wykaz dyscyplin sportowych (indywidualnych i zespołowych), obejmujących zawody organizowane przez polskie związki sportowe, wojewódzkie interdyscyplinarne stowarzyszenia kultury fizycznej, Szkolny Związek Sportowy lub Ludowe Zespoły Sportowe, w których osiągnięcia kandydatów są punktowane w procesie rekrutacji:

akrobatyka sportowa, alpinizm, badminton, baseball, biathlon, biathlon letni, biegi na orientację, biegi przełajowe, bilard angielski, bobsleje, boccia, boks, bowling sportowy, brydż sportowy, cheerleading, curling, gimnastyka artystyczna, gimnastyka sportowa, golf, hokej na lodzie, hokej na trawie, jeździectwo, judo, jujitsu, kajak polo, kajakarstwo, kajakarstwo górskie, karate fudokan, karate kyokushin, karate shotokan, karate tradycyjne, karate WKF, kendo, kick-boxing, kolarstwo górskie, kolarstwo szosowe, kolarstwo torowe, korfball, koszykówka, kręglarstwo, lekkoatletyka, łucznictwo, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie, łyżwiarstwo szybkie – short track, modelarstwo kołowe, modelarstwo kosmiczne, modelarstwo lotnicze, modelarstwo pływające, muaythai, narciarstwo alpejskie, narciarstwo klasyczne – biegi, skoki i kombinacja norweska, narciarstwo wodne, Oyama karate, pétanque, pięciobój nowoczesny, płetwonurkowanie, pływanie, pływanie synchroniczne, piłka nożna, piłka ręczna, piłka siatkowa, piłka siatkowa plażowa, piłka wodna, podnoszenie ciężarów, przeciąganie liny, rugby, rugby na wózkach, saneczkarstwo, skiboby, skoki do wody, snooker, snowboard, softball, sport kartingowy, squash, strzelectwo sportowe, sumo, szachy, szermierka, taekwondo ITF, taekwondo WTF, taniec sportowy, tenis, tenis stołowy, triathlon, unihokej, warcaby, wędkarstwo sportowe, wioślarstwo, wrotkarstwo, wspinaczka sportowa, wu shu, wyścigi psich zaprzęgów, zapasy – styl klasyczny, zapasy – styl wolny, żeglarstwo, żeglarstwo lodowe.

Na świadectwie może być wymienione uzyskanie miejsc: od I do X na szczeblu międzynarodowym, od I do VIII na szczeblu krajowym, od I do VI na szczeblu wojewódzkim oraz od I do III na szczeblu powiatowym, w zawodach sportowych zorganizowanych w różnych konkurencjach danej dyscypliny sportu, wymienionej powyżej. W zapisach nie powiela się sukcesów uzyskanych w tej samej konkurencji danej dyscypliny sportu na różnych szczeblach.

§ 3

  1. Na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej mogą być wymienione osiągnięcia w zawodach wiedzy interdyscyplinarnych lub tematycznych innych, niż wymienione w § 2 ust. 3 i 4, jeżeli określony jest ich szczebel (międzynarodowy, krajowy, wojewódzki lub powiatowy) oraz miejsce albo tytuł laureata lub finalisty.

Na świadectwie może być wymienione uzyskanie miejsc: od I do X na szczeblu międzynarodowym, od I do VIII na szczeblu krajowym, od I do VI na szczeblu wojewódzkim oraz od I do III na szczeblu powiatowym, albo tytuł laureata lub finalisty na odpowiednim szczeblu, w zawodach wiedzy organizowanych przez kuratora oświaty lub  inne podmioty działające na terenie szkoły.

  1. Na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej mogą być wymienione osiągnięcia w konkursach artystycznych, jeżeli określony jest ich szczebel (międzynarodowy, krajowy, wojewódzki lub powiatowy) oraz miejsce albo tytuł  laureata lub finalisty.

Na świadectwie może być wymienione uzyskanie miejsc: od I do X na szczeblu międzynarodowym, od I do VIII na szczeblu krajowym, od I do VI na szczeblu wojewódzkim oraz od I do III na szczeblu powiatowym, albo tytuł laureata lub finalisty na odpowiednim szczeblu, w zawodach wiedzy organizowanych przez kuratora oświaty lub  inne podmioty działające na terenie szkoły.

  1. Na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej mogą być wymienione osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu. W zapisach nie określa się rodzaju aktywności ani nie wymienia się różnych form aktywności jako oddzielnych osiągnięć.
  2. Na świadectwie ukończenia szkoły artystycznej może być wymienione uzyskanie tytułu laureata lub finalisty konkursu z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych objętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej, a także uzyskanie tytułu laureata lub finalisty turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej jeżeli określony jest ich szczebel (międzynarodowy, krajowy, ponadwojewódzki lub wojewódzki) oraz miejsce albo tytuł  laureata lub finalisty.

§ 4

  1. Laureaci i finaliści olimpiad, wymienionych w § 2 ust. 1, przyjmowani są do wybranych przez nich szkół w pierwszej kolejności.
  2. Laureaci konkursów przedmiotowych, wymienionych w § 2 ust. 2, przyjmowani są do wybranych przez nich szkół w pierwszej kolejności.
  3. Uczniowie ówczesnych sześcioletnich szkół podstawowych, którzy w latach szkolnych 2014/2015 – 2016/2017 uzyskali tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej lub laureata konkursu przedmiotowego, są przyjmowani do wybranych przez nich szkół w pierwszej kolejności.
  4. Finaliści konkursów przedmiotowych, wymienionych w § 2 ust. 2; laureaci i finaliści konkursów wymienionych w § 2 ust. 3 i 4; uczniowie, którzy zajęli określone miejsca lub uzyskali tytuł laureata lub finalisty w konkursach wymienionych w § 2 ust. 5 i w § 3 ust. 1, 2, 4 oraz uczniowie posiadający osiągnięcia wymienione w § 3 ust. 3 – otrzymują w procesie rekrutacji punkty w liczbie adekwatnej do rodzaju osiągnięć.
  5. Uczniowie posiadający analogiczne osiągnięcia uzyskane w wyniku ich aktywności poza szkołą, zachowują prawo otrzymania w procesie rekrutacji punktów w liczbie adekwatnej do rodzaju osiągnięć, pod warunkiem wpisania ich na świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.
  6. Uczniowie, którzy zajęli odpowiednie miejsca lub uzyskali tytuł laureata lub finalisty w wymienionych w niniejszym zarządzeniu zawodach wiedzy, artystycznych
    i sportowych lub posiadający osiągnięcia w aktywności społecznej, uzyskane wcześniej, niż w roku szkolnym 2020/2021, zachowują prawo otrzymania w procesie rekrutacji punktów w liczbie adekwatnej do rodzaju osiągnięć, pod warunkiem wpisania ich na świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.
  7. Uczniowie, którzy w poprzednich latach szkolnych uzyskali prawo otrzymania
    w procesie rekrutacji punktów, za zajęcie odpowiedniego miejsca lub uzyskanie tytułu laureata lub finalisty w konkursach interdyscyplinarnych i tematycznych, nieuwzględnionych w niniejszym zarządzeniu, ale wymienionych w zarządzeniach Łódzkiego Kuratora Oświaty z lat poprzednich, zachowują swoje uprawnienia pod warunkiem wpisania ich na świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. Dotyczy to konkursów: Ogólnopolski konkurs „Losy Bliskich i Losy Dalekich – Życie Polaków w latach 1914-1989”, Ogólnopolski konkurs wiedzy o czasach i osobie Karola Wojtyły – Jana Pawła II „Papież Słowianin”, Ogólnopolski Konkurs „Myśli Jana Pawła II – Papieża Słowianina”, Młodzieżowa Olimpiada Wiedzy o Społeczeństwie, Szkolna Olimpiada Przedsiębiorczości oraz Wojewódzki Konkurs Tematyczny „Matematyka moja pasja”.
  8. Na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej nie wpisuje się osiągnięć uczniów, uzyskanych w olimpiadach, konkursach, turniejach i zawodach, w których rywalizacja odbywała się jedynie na szczeblu szkolnym.

§ 5

Liczbę punktów za poszczególne osiągnięcia, przyznawanych dla absolwentom szkół podstawowych w procesie rekrutacji, określa rozporządzenie MEN z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz. U. poz. 1737).

§ 6

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Łódzki Kurator Oświaty

Waldemar Flajszer