Raport z projektu UNICEF przeprowadzonego od listopada 2022 r. do marca 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Kobielach Wielkich (JW)

W dniu 11.03.2023 r., po trwającej 5 miesięcy akcji, Szkolny Klub Wolontariusza zakończył realizację projektu UNICEF  „NA RATUNEK DZIECIOM W ROGU AFRYKI”.

„Na ratunek dzieciom w Rogu Afryki” to projekt edukacyjny, którego celem było zapoznanie uczniów z sytuacją ich rówieśników żyjących w różnych regionach świata. Niedożywienie, szczególnie wśród dzieci, to problem występujący przede wszystkim w najuboższych krajach świata. Jednym z regionów dotkniętych tym problemem jest Róg Afryki, do którego należą takie kraje jak Somalia, Kenia czy Etiopia. Realizację tego zadania ułatwiły specjalne materiały dydaktyczne – scenariusze zajęć, filmy oraz prezentacje otrzymane od Unicef Polska. Pomogły one zaplanować zajęcia, przybliżyć ideę projektu, a także wytłumaczyć dzieciom (również tym najmłodszym)  znaczenie i symboliczną rolę pomocy, która ma być niesiona przez społeczność naszej szkoły.

Ogółem w projekcie uczestniczyło 268 uczniów. Wychowawcy klas wyemitowali filmiki o sytuacji w Rogu Afryki, opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza, w tym koordynator UNICEF – przeprowadzili rozmowy podczas zebrań SKW. Uczniowie dowiedzieli się m. in., że w samym rogu Afryki 2 miliony dzieci cierpi z powodu niedożywienia. Róg Afryki to jeden z regionów świata, w którym sytuacja jest dramatyczna. Region ten stoi obecnie w obliczu czwartego z rzędu sezonu opadów poniżej średniej od końca 2020 r. Tragiczną sytuację pogłębia kryzys wodny i trwająca susza w pięciu krajach. Nawet 20 milionów ludzi w Dżibuti, Etiopii, Erytrei, Kenii i Somalii   potrzebowało pomocy wodnej i żywnościowej do końca 2022 r. Powodem jest susza, brak bezpieczeństwa, konflikty i trudna sytuacja gospodarcza.

Celem jak najpełniejszego przekazania informacji, prezentowano stosowne materiały na stronie szkoły, a także zaangażowano uczniów do konkursów: Zdrowe talerze oraz Sytuacja w Rogu Afryki – plakaty informacyjne. Prace uczniów zostały wyeksponowane na sztaludze w budynku szkoły, na pamiątkę realizowanego projektu  oraz każdorazowego przypomnienia uczniom o tragicznej sytuacji ich rówieśników w Rogu Afryki.

UNICEF jest w Rogu Afryki od lat. Leczy niedożywione dzieci, zapewnia kompleksową opiekę medyczną i zdatną do picia wodę. Dostarcza dzieciom więcej żywności terapeutycznej niż jakakolwiek inna organizacja. Pomaga powrócić dzieciom do pełni sił, umożliwia im zdrowy rozwój.

Celem zebrania funduszy, zorganizowano w naszej szkole charytatywną kawiarenkę, z której dochód – 300 zł., wpłacono na konto UNICEF. Zebrane fundusze pomogą między innymi w: leczeniu niedożywionych dzieci (zakup żywności terapeutycznej, suplementów witaminowych czy tabletek odrobaczających; bieżący dostęp do bezpiecznej do picia, czystej wody, sanitariatów i środków higienicznych; niezbędny sprzęt medyczny i leki).

Cele projektu zostały osiągnięte, a najważniejsze z nich to:

• kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy otwartości na problemy innych, empatii, ofiarności,
  • uświadomienie, że pomaganie może być jedyną szansą na przeżycie dla tych, którzy tej pomocy potrzebują,
  • zebranie środków na ratowanie życia najbardziej potrzebujących dzieci.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w nasz projekt!!!

DZIĘKUJEMY, ŻE ZNÓW MOGLIŚMY NA CIEBIE LICZYĆ!

Koordynator Unicef
w Publicznej Szkole Podstawowej w Kobielach Wielkich,