Piękna nasza Polska cała

—  —W dniu 4 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego OP A wraz z rodzicami i wychowawcą wyjechały na wycieczkę do Osikowej Doliny.

Na miejscu powitał nas duży zając i właściciel, pan Roman Noszczyk. Dzieci wysłuchały krótkiej historii powstania Osikowej Doliny połączonej z oglądaniem pięknych zdjęć.

Historia wyrabiania przedmiotów z osiki w gminie Koziegłowy sięga XIX wieku. Były czasy, kiedy niemal każdy mieszkaniec był z tym związany. Pomysł Osikowej Doliny narodził się ponad dziesięć lat temu przy okazji powstania największego na świecie kapelusza. Miał 6,5 metra średnicy, 22 metry obwodu i 2,5 metra wysokości. Został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa. Dzisiaj produkty z Osikowej Doliny trafiają również za granicę, m.in. do Stanów Zjednoczonych, Holandii, Niemiec, a nawet Kataru. W Osikowej Dolinie powstaje również wyjątkowa biżuteria, która została dostrzeżona za Oceanem. Zaprezentowano ją podczas prestiżowych targów Dumbo Arts Festival na nowojorskim Brooklynie.

Po prezentacji wszystkie przedszkolaki otrzymały kapelusze i wraz z instruktorem udały się na warsztaty, podczas których wykonały dla rodziców serca i kwiaty z płatków osikowego drewna. Podczas przerwy próbowały swoich sił w struganiu wiórków, co okazało się nie tak łatwym zadaniem. Po warsztatach odbył się krótki montaż słowno – muzyczny, podczas którego dzieci dziękowały swoim rodzicom za miłość i trud włożony w ich wychowywanie. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do baru Mc Donald’s na krótki posiłek. Zmęczeni, lecz zadowoleni wróciliśmy do domu.